Registrovat se

Nadcházející akce:

29.09.

Setkání všech členů oddílu

Na tábořišti v Rajnochovicích se uskuteční setkání všech bývalých i současných členů oddílů. Opékání a posezení u ohně, kdo chce přespí.

Orientace

Pokud se chceme zorientovat na mapě nebo v přírodě, tak si nejprve musíme určit, kde se nachází sever. V noci se orientujeme podle hvězdy Polárky (Severky). Přes den nám může posloužit slunce a hodinky, kdy hodinovou ručičku namíříme na slunce a střed mezi sluncem a dvanácti hodinám na hodinkách ukazuje na jih. Také včelí úly se musejí nasměrovat na správnou světovou stranu a to na jih. Také pomocí kostelů se můžeme zorientovat, jejich oltáře jsou umístěny na východní stranu, a tudíž vchod je na západě.

orientace pomocí slunce orientace pomocípařezů

Orientace na mapách

Jako první co bychom si měli vždy zorientovat, je mapa. Přiložením buzoly na mapu a srovnáním na sever si mapu zorientujeme. Pokud nemáme buzolu, tak nám postačí určit směr pomocí jiných pomůcek, viz výše. Poté si musíme určit vlastní stanoviště, a to tím, že se rozhlédneme a výrazné orientační body (jako kostel, rozhledna, rybník, les, most, továrna ...)zavedeme do mapy a určíme podle nich naší polohu na mapě.

zorientování mapy