Registrovat se

Nadcházející akce:

17.12.

Vánoční víkend v klubovně

Tradiční akce našeho oddílu

Uzly

Jednou z mnoha našich dovedností je i umět správně uvázat některé uzly ale taky musíme vědět, jak a kde je můžeme využít.

Dračí smyčka

Dračí smyčka Tato smyčka se při správném uvázání nestáhne ani neproklouzne, a to ani ve vlhku. Její využití se uplatňuje při jištění, spouštění, nebo vytahování kamaráda. Pokud ji ale takto budeme někdy využívat, tak nezapomeňte nechat uzel na levé straně prsou, aby provaz netlačil na srdce. Také pevně a spolehlivě spojí dvě lana. Je nejlepší naučit se vázat ji kolem pasu.

Ambulanční uzel

Ambulanční uzel Váže se ze stejně silných suchých lan nebo provazů, které nekloužou, nebo z cípů šátků. Pevně a velmi dobře spojí lana nebo tenká vlákna. Hodí se pro svazování obvazů, protože je plochý a rychle se uvazuje. K jeho snadnému rozvázání stačí roztáhnout od sebe konce provazu na jedné straně uzlu.

Lodní smyčka

Lodní smyčka Lodní smyčka Nenahradíš ji jiným uzlem, jelikož neklouže v tahu ani po svislé a hladké tyči, protože čím větší tah je na ní naložen, tím pevněji se utahuje a pevněji svírá. Nehodí se pro vázání okolo hranatých předmětů a ke spouštění břemen.

Konstriktorový uzel

Konstriktorový uzel Tento uzel je obdobou lodní smyčky ale jeho výhoda je v pevnějším sevření.

Škotová spojka

Škotová spojka Je známá taky jako tkalcovský uzel. Na moři váže cípy plachet a lan do háků. Dobře a pevně spojí dva nestejně silné provazy, nebo provaz a cíp látky. Je pevnější než ambulanční spojka.

Rybářská spojka

Rybářská spojka Rybářskou spojku tvoří dvě očka, která se dají vůči sobě posouvat. Bezpečně spojí i silonový vlasec a proto jí mnohdy využívají rybáři. Díky možnosti nastavit délku provazu je možné ji využít různorodě. Záleží jen na vás.

Zkracovačka

Zkracovačka Existuje několik možných druhů jak udělat zkracovačku. Už podle názvu vyplývá že slouží pro zkrácení provazu a lan.